Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Modem ve Özellikleri


#1
Modem nedir ?

Bilgisayarlar, telefonlar arasında internet aracılığıyla bağlantı kurmamızı sağlayan elektronik cihazlardır.PPPOE(Point to Point Protocol over Ethernetbağlantısı nedir ?

PPPoE protokolü ethernet frame'lerini Point to Point yani noktadan noktaya bağlantı kurmamızı sağlayan bir nevi köprüdür. Bizim internete bağlanmamızı sağlayan sistem budur. PPPoE DSL hatları üzerinden bizim servis sağlayıcımızın veri bandı üzerinde kullanım yapmamızı sağlar.SNR Marjı ve Hat Zayıflaması

SNR marjı, modeme gelen hattın gücünün ölçülmüş hali gibi düşünebilirsiniz. SNR marjı ne kadar yüksek olursa o kadar fazla veri çekebilir ve gönderebilirsiniz. Hat zayıflamasının başlıca nedenleri şunlardır;
1- Hatta splitter olmadan ayrı ayrı bağlı olan modem ve ev telefonları
2- Eskimiş kablolar
3- Kesilmiş, yarı temas halindeki kablolar
4- Modem ayarlarının tam yapılmış olmaması
5- Ankastre kutu(Evin dışındaki telefon kutusu) problemleri
6- DSLAM yani istasyona uzaklıığınız
bu seçeneklerden herhangi biri sizin hattınızı yavaşlatıyor olabilir. Eğer internetiniz yavaş ise tam olarak internet hızınızı alamıyorsanız(16 mpbs net hızı varken 7mpbs  alıyorsanız) internet servis sağlayıcınızdan yardım isteyiniz.İnternetinizde Ping Problemi

Türkiye şartlarında malesef internet hızları download kısmında ne kadar olağan olsada upload kısmına gelince malesef aynı sözleri söyleyemeyeceğim. İnternet kullanımında siz herhangi bir oyun oynarken ya da ping yani gecikme değerinin dikkate alındığı bir internet ortamında bulunurken dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Eğer internetiniz yavaş olmadığı halde ping değeriniz yüksek ise sorun büyük ihtimalle "internetinizde upload yapan bir kişidir". Eğer pinginiz hissedilir derecede yükseliyor ve siz bunu engellemek istiyorsanız modem arayüzünden MAC filtreleme yapabilir ya da kablosuz şifresini değiştirebilirsiniz.
ADSL ve VDSL

ADSL, günümüzde en yaygın olarak kullanılan ve internetin bakır kablolar aracılığıyla iletimi ve denetimini sağlayan internet arabirim ya da iletim sistemidir.

VDSL  de aynı şekilde ADSL gibi bakır kablo ile iletim sağlar fakat iletim şekli ve yönetimi farklıdır. VDSL daha düzenli ve sabit veri aktarımı sağlarken ADSL biraz daha düzensiz veri iletimi sağlar. VDSL açılımı 'Very High Speed Digital Subscriber Line' yani çok hızlı yüksek dijital abone veri hattı demektir ADSL ise 'Asimetrik Sayısal Abone Veri Hattı' demektir. Zaten adından da anlaşılacağı üzere VDSL daha hızlı ve sistematik çalışır. ADSL hatlar maximum 16 mpbs desteklerken VDSL yere göre 24, 50, 75, 100 mpbs gibi yüksek hızlara ulaşabilir.

Yani VDSL çok hızlı ve düzenli veri aktarımı sağlar, ADSL asimetrik bir şekilde veri aktarımı sağlar.
Modem hakkında sorunlarınızı ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz...
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiHakkımızda
  OyuncuBilgisi.com sitesi tüm dünyaya açık olan geniş bir teknoloji paylaşım platformudur. Bu forumda kurallara uyduğunuz sürece istediğiniz kadar konu açabilir, bilgi paylaşabilir ve bilgi edinebilirsiniz. Forumumuzda konu açmak tamamen ücretsizdir.  

  www.OyuncuBilgisi.com

           Yer Sağlayıcımız
  ŞekerShell Hosting, VPN, Dedicated, Sunucu